אלבום אימהות אלטרנטיבי

פסח, החג של החגים. אין עוד ערב בלוח השנה היהודי שמשתווה לליל הסדר במשפחתיות שלו, בחגיגיות שלו. כל המשפחה נפגשת יחד, כולם לבושים יפה וחגיגי, ומצטלמים יחד ליד הצלחת של פסח. הבן הצעיר שר את הקושיות והאמא הנרגשת מצלמת מכל כיוון. תמונות משפחתיות עם הסבא והסבתא, עם הדודים ובני הדודים. אווירת חג.

ולנו, האימהות, יש אלבום אלטרנטיבי, כזה שאת התמונות שלא נפתח, ולא נשלח לחמות.

את התמונות באלבום האימהות האלטרנטיבי שלנו אנחנו נושאות איתנו, בלב, מקסימום משתפות חברה טובה, את האמא או האחות, או במעגל נשים מסוים.

על כל תמונה באלבום הרשמי, אלבום התמונות המשפחתי והמפורסם, שבו כולם עומדים חגיגיים ומצוחצחים, יש באלבום האימהות שלנו עשרות תמונות של האמא שהתאמצה, השתדלה, קנתה בגדים, חשבה מראש, עשתה רשימה, הכינה, וידאה, תיקתקה, התגברה על הגליצ'ים בדרך.

אלבום האימהות האלטרנטיבי שלנו כולל תמונות שלנו מרגעים שאולי אנחנו לא מתגאות בהם. כשכבר היינו חסרות סבלנות בחופש, או כשרק רצינו רגע אחד של שקט עם הקפה בצד. אולי אנחנו לא מדברות עליהם, אבל הם שם. והם חלק בלתי נפרד מהאלבום שלנו, מסיפור החיים שלנו.

על כל תמונה של ילדים מחייכים לבושים חגיגי ישנן עשרות תמונות של אמא שנשארה ערה אחרי כולם כדי לארגן, לכבס, לגהץ, לסדר, לקפל, לאפות, לנקות, לבשל ומה לא.

אנחנו מנהלות לעצמנו את אלבום האימהות האלטרנטיבי שלנו. מוסיפות תמונות של רגעי הצלחה שאיש לא ראה, כמו כשהצלחת לשחק עם הגדול מונופול ביד ימין ולתת לקטנה למיין את הכסף ביד שמאל. כמו כשהצלחת להרדים את התינוק ממש בקלות ולהניח אותו במיטה בלי שהוא יתעורר. כשהאורז באמת יצא לך אחד אחד והם אמרו לך שהיה טעים. תמונות קטנות של ניצחון. תמונות קטנות שלא צילמנו, אבל אנחנו כן זוכרות, והן אלו שנותנות לנו כוח.

באלבום המשפחתי הרשמי, האמיתי, המפורסם, אנחנו רואות לעומקן של התמונות. בכל תמונה אנחנו רואות את התמונות הקטנות, החבויות, אלו מהאלבום האלטרנטיבי שלנו. והוא-הוא האלבום שתומך ומאפשר לכל זה לקרות.

בדיוק מהסיבה הזאת זה כל כך חשוב בעיני שנשקיע ונדאג לעצמנו לאלבום משפחתי. בדיוק כדי שלא נשכח את האלבום האלטרנטיבי.