שילוב מרקמים בעיצוב אלבום

אחד הדברים האהובים עליי ביותר בהכנת אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד הוא היכולת לשלב מרקמים שונים בתוך האלבום עצמו. בניגוד לאלבום תמונות דיגיטלי, שבו החומר היחיד שממנו עשוי האלבום הוא נייר, וחומר שאינו דיגיטלי לא יכול להופיע בו, באלבום תמונות שנעשה בעבודת יד ממש אין את המגבלה הזו, וישנן אפשרויות רבות ומגוונות להוסיף טקסטורות וחומרים שונים לאלבום, כך שהחוויה של הדפדוף באלבום מועצמת בהרבה.

בין שלל האפשרויות השונות שיש כדי לשלב מרקמים שונים באלבום ולשדרג את העיצוב שלו, הכי אני אוהבת לרקום לעמודי האלבום מסגרות עם חוטי הרקמה של סבתא שלי. לאחר שסבתא שלי נפטרה קיבלתי את אוצר חוטי הרקמה שלה – קופסאות על גבי קופסאות של חוטי רקמה מכל הצבעים ובכל הגוונים, מסודרים למשעי.

במשך זמן רב הם שכבו אצלי בארון, מחכים שיגיע השימוש הראוי וההולם עבורם. כאשר פתחתי את העסק של עיצוב אלבומי תמונות בעבודת יד, ידעתי מיד שזה השימוש המדויק עבורם. אני מאד אוהבת את משחקי הטקסטורות האלו, והיה לי ברור שחוטי הרקמה ישולבו באלבומים שלי בדרך זו או אחרת.

עמוד האלבום נבנה מנייר בסיס עבה, ולרקום דרכו עם חוט ומחט זו לא מלאכה קלה. צריך להיזהר לא לפצוע את העמוד ולא להשאיר בו חורים גדולים יתר על המידה. אפשר לרקום מסגרת בכל מיני דוגמאות. אפשר לרקום פס רקום אחד בכל המסגרת של העמוד; אפשר לרקום פס אחד של דוגמת איקסים רק על הפאה החיצונית של העמוד; אפשר לרקום מסגרת של פסים משתלבים בשני צבעים, או מסגרת מקוטעת, שמורכבת מקווקוים לסירוגין.

אפשר גם לרקום מסגרות לתמונות עצמן, או לשלב חוטי רקמה באופן נקודתי בלבד. בכל צורה שהיא, הוספת חוטי רקמה לאלבום מזמינה מגע ומעצימה את חוויית ההסתכלות באלבום. האינטראקציה של הצופה עם האלבום מקבלת עומק והעברת האצבעות והידיים על גבי העמודים כדי להרגיש את הרקמה מחברת בין הצופה לאלבום ולזיכרונות שהוא נוצר בתוכו.

השתמשתי בטכניקה הזו של שילוב חוטי רקמה בהרבה מהאלבומים שלי, ובכל פעם התגובות מופתעות ונלהבות ביותר.