אלבומי ילדים – המזכרת המושלמת מהשנים הראשונות

אין דבר שאני אוהבת יותר להכין מאשר אלבומים לילדים. אלבומי ילדים תמיד מלאים כל טוב, ואפשר להשתולל בצבעים ובדוגמאות. ילדים עפים על הפתעות כמו תמונות שמסתתרות בכיסים או עמודים שנפתחים פתאום לשניים.

האמת, שמעבר לכיף עצמו, אני חושבת שאלבומי ילדים הם המזכרת הנפלאה ביותר מהשנים הראשונות, שבה השינויים כל כך תכופים והם גדלים כל כך מהר.

כשגילי שלי נולדה אחד הדברים הראשונים שאמא שלי עשתה היה לרוץ לאלבומי התמונות שלי ולשלוף תמונות שלי כתינוקת, ומיד לנופף בגאווה לעולם על הדמיון שבין תווי הפנים של גילי לאלו שלי כשאני הייתי תינוקת.

כשגילי שלי נולדה קרה עוד משהו, פתאום עומרי, הבכור שלי, קלט שגם הוא היה פעם תינוק, וביקש לראות את "עצמו התינוק". שלפנו את אלבום השנה הראשונה שלו והראנו לו את תמונות האלוטרה-סאונד שלו מההריון, דרך התמונה המפורסמת שלכולם יש – התמונה של כף היד הזעירה עוטפת את האצבע המורה של האמא. עברנו עמוד עמוד באלבום והראנו לו דרך התמונות איך הוא גדל, התיישב, נעמד, והתחיל ללכת.

כל שנה ביום ההולדת של הילדים אנחנו כותבים להם ברכות ושמים את זה במעטפות סגורות ומדביקים לאלבום. את הצמידים ליד מחדר הלידה שמרתי והדבקתי גם אותם. התלתל הראשון מהתספורת הראשונה של עומרי נעטף היטב והודבק אף הוא בעמוד של תמונות ה"לפני" ו"אחרי".

תפיסת הזמן של ילדים היא דבר מורכב. לכי תסבירי לילד בן שלוש מדוע הוא לא מופיע בתמונות החתונה שלכם. "זה היה כשהייתי בבטן שלך?" הוא שואל "לא מתוק שלי, זה היה כשהיית רק בלב שלי".

אלבום הילדות מנגיש להם את תפיסת הזמן ותהליך הגדילה שהם עצמם עוברים, ועוזר להם לקבל אחים חדשים שהצטרפו למשפחה, או להיזכר בהישגים שלהם מסוף חוג הכדורגל בגן טרום-חובה. באמצעות התמונות שבאלבום הם משמרים חוויות, חוויות שלפעמים מקבלות עיבוד ופרשנות שונה אצלם בראש, והנה באלבום אנחנו מגלים שהכלב שהיה לנו כשהיית בן שנתיים לא היה גדול ומפחיד, אלא גור קטן.

אני אוהבת להכין אלבומים לילדים. זה תמיד יוצא אלבום נורא שמח.

הכנתי אלבום לנגה, אלבום לבן ואלבום לרז, ואתן? איזה שם יהיה לאלבום שאכין לכן?