ספר זיכרון אישי ומרגש

הנצחה של מישהו אהוב שאיבדנו זה תהליך מורכב ומציף רגשית. יש הרבה דרכים להנציח אדם יקר שנפטר. ספר זיכרון הוא דרך מאד נפוצה לעשות זאת. מעבר לספר עצמו, יש משהו בתהליך העבודה, ההתמודדות עם החומרים – תמונות, מכתבים של ומכתבים על, מזכרות ותעודות, שגורם לנו להרגיש שוב קרובים, לחיות מחדש רגעים משותפים ולקבל עוד קצת תחושה של חיים. מעבר על החומרים מאפשר לנו לעבד את החוויות, והוא חלק בלתי נפרד מתהליך האבל.

כשאני מכינה אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד בנסיבות רגילות, שהן בדרך כלל משמחות, אחד העקרונות שמנחים את הלקוחה ואותי בשלב סינון התמונות הוא שלא צריך תמונה מכל דקה, אלא צריך את נקודות הציון המשמעותיות, הרי יש עוד כל כך הרבה בדרך. הדבר מקבל משנה תוקף במיוחד באלבומי ילדים, כשאני וההורים עוברים תהליך של הבנה שגם כמות של 60-70 תמונות יכולה ליצור אלבום מעלף לכבוד גיל 3, ושיש למושא האלבום עוד את כל החיים לפניו, ולכן צריך להשאיר קצת טעם של עוד.

באלבום זיכרון האלמנט הזה מתהפך. פתאום כל תמונה היא משמעותית, כל רגע, ולו הסתמי והשגרתי ביותר, הופך להיות עוד דקה של חיים להיאחז בה. לכן מלאכת הסינון הופכת להיות מורכבת הרבה יותר, ונדרשת גמישות הרבה יותר גדולה מצדי כדי להכניס כמה שיותר תוכן לאלבום במגבלות היכולת הטכנית של המקום.

כל ההתנהלות סביב הכנת אלבום זיכרון מחייבת מידה גבוהה של רגישות. לא מן הנמנע שהלקוחה תגיע אליי להכין את האלבום כאשר כבר עברו כמה שנים טובות מאז הפטירה. אבדן ואבל הם תהליכים עמוקים ומורכבים, וצריך לתת להם את הזמן שלהם. לפעמים לוקח שנים רק לצבור את הכוחות לגשת לכל החומרים עצמם.

כאשר הכנתי אלבומי זיכרון יכולתי לראות את המשמעות האדירה שיש להם עבור לקוחותיי. במקרה של אלבום הזיכרון של שרה למשל, הקונספט של האלבום היה לחגוג את החיים שלה. האלבום היה צבעוני ומלא דינאמיות. הוא היה רחוק מאד מלהיות אלבום עצוב, והוא היה אלבום שסיפר על טרגדיה גדולה של אישה שנהרגה בתאונה והותירה אחריה שלושה ילדים. ועדיין, הבחירה לעצב את האלבום בדגש על החיים של שרה היווה מקור כוח לבת שלה, הלקוחה שלי, ופגע בול בנקודה שאמה היוותה עבורה.

כל אלבום זיכרון הוא אירוע מיוחד מבחינתי, ואני ניגשת אליו ממש בחרדת קודש. כל דבר צריך להיות מדויק וההתנהלות כולה צריכה להיות ברמת קשב גבוהה מהרגיל. זו זכות גדולה עבורי לאפשר ללקוחות שלי את החלק הזה בתהליך ההתמודדות עם האבל שלהם.