מי מפחד מניירות מדוגמים?

אחרי שסיימנו את שלב בחירת התמונות שייכנסו לאלבום, הגיע השלב של תיאום הקונספט העיצובי של האלבום. מכיוון שמדובר באלבום מעוצב בעבודת יד, ולא אלבום דיגיטלי, אין לי יכולת להציג בפני הלקוחות את הלייאאוט של האלבום לאישורם לפני הדפסה. ברגע שהדבקתי נייר מדוגם על נייר הבסיס, וברגע שהדבקתי תמונה או ברכה על גבי העמוד – אין דרך חזרה. התהליך הזה דורש הרבה אמון מצד הלקוח, וגם יכולת לשחרר, והוא בפירוש לא מתאים לכל אחד. מהצד שלי זה דורש הקשבה מרבית ללקוחות, שאלת שאלות מנחות, הקפדה על כל פרט ופרט ותיאום מדוקדק בשלב התכנון לפני שההדבקות יתחילו.

את הקו העיצובי של האלבום אני מפתחת רק אחרי שהתמונות חזרו אליי מהדפסה. יש הבדל בנראות בגוונים ובחדות בין איך שתמונה נראית על גבי צג המחשב לבין איך שהיא נראית בהדפסה עצמה, ולכן אני מעדיפה לחכות עד שאראה את התמונות ממש לנגד עיני.

בשיחות עם הלקוחות אני מבקשת פרטים על הנמען או הנמענת של האלבום, איזה סגנון הם אוהבים, אילו צבעים מדברים אליהם, האם יש להם תחביב או מוטיב מסוים שדומיננטי מאד בחייהם ונוכל לשלב אותו בעיצוב, וכל פרט נוסף שיכול לעזור. על סמך זה אני מציעה ללקוח כמה אפשרות של מארז ניירות מדוגמים. מארז ניירות מדוגמים הוא חפיסה סגורה של בין 12 ל-24 ניירות בגודל 30 ס"מ על 30 ס"מ, שכל אחד מהם צבוע בדוגמה אחרת, אבל יש להם איזה קו עיצובי מסוים ביחד ופלטת הצבעים שלהם זהה.

ניירות מדוגמים באים בכל הגוונים, הנושאים והשילובים. בשיטוטיי בחנויות יצירה באינטרנט אני תמיד שמחה לחזור למארזים שהיו מוצלחים במיוחד בעבר, כמו גם לגלות מארזי ניירות חדשים ומסקרנים.

בחירה של מארז אחד ספציפי, ולא סתם ניירות מתפזורת, חשובה על מנת לשמור על קוהרנטיות ואחידות בעיצוב של האלבום. בדרך כלל התמונות משתנות לאורך האלבום, בטח כאשר יש כמות גדולה, והעיצוב ברקע הוא דרך לאגד את כל השוני הזה לכדי הרמוניה שלמה ומאוחדת. יש לעיתים שלקוחות נרתעים מהצגת פלטת הצבעים של מארז הניירות המדוגמים. זה נראה להם אולי עמוס או צבעוני מידי. במקרה כזה אני מזכירה להם שהניירות הם רק הרקע, ובעיקר חשוב שיסתכלו על פלטת הצבעים. בסופו של דבר בעיצוב עצמו אני אוכל למנן כל מארז ניירות לווליום שיהיה נעים ומדויק ללקוח הספציפי. כל מארז אפשר לקחת לקצה הכי נקי ואלגנטי, ומצד שני לקצה הכי עמוס וגדוש אלמנטים קישוטיים.

אין סיבה לפחד מצבעוניות, וצריך תמיד לזכור – הנייר המדוגם הוא רק הרקע, המטרה הראשית והעיקרית של  האלבום היא לספר את הסיפור שלכם, הסיפור שבהחלט שווה שיספרו אותו.