מהו הגודל המומלץ לאלבום בעבודת יד?

גודלו של אלבום התמונות הוא תמיד נושא לדיון ביני לבין הלקוחות שלי. רוב האנשים מדמיינים אלבום גדול, בגודל של 35 ס"מ על 35 ס"מ, או רחב כזה עם צלע אחת של 40 ס"מ והשניה של 25 או 30 ס"מ. ספר כזה גדול עם תמונות. אני מניחה שאלו מכם שמעוניינים ביצירת אלבום תמונות דיגיטלי באמת יוכלו למצוא את הממדים האלו בתוכנות עיצוב למיניהן. אבל כשזה מגיע לאלבומי תמונות מעוצבים בעבודת יד המידות האלו פשוט לא רלוונטיות.

בניגוד לאלבום תמונות דיגיטלי, אלבום תמונות בעבודת יד הוא לא פריט קל במיוחד. יש בו שכבות על גבי שכבות של ניירות – נייר בסיס ועליו נייר מדוגם ועליו התמונה ועליהם מיני קישוטים, סרטים ותחרות ורקמות ומגנטים ואביזרים שונים. כל אלו מגיעים למשקל מצטבר שצריך בהחלט לקחת אותו בחשבון, הרי מדובר בעבודת יד שמוחזקת באמצעות דבק. אמנם דבק מקצועי ורציני שמיוצר בדיוק למטרה הזו, אבל עדיין דבק. אי אפשר להכביד על האלבום יתר על המידה כי אחרת הוא יתפרק.

מעבר לעניין של המשקל, יש גם שיקול טכני נוסף והוא הגודל של הניירות המדוגמים. נכון שיש מארזים במגוון של גדלים, אבל בכל זאת מנעד המידות פחות גמיש ממדפסת שמדפיסה אלבום תמונות דיגיטלי.

אחרי מאות אלבומים שהכנתי אני יכולה להגיד בפה מלא ובביטחון גמור שהגודל המועדף עליי להכנת אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד הוא 20 ס"מ על 20 ס"מ. הכנתי בגודל הזה אלבומים לכל מטרה שניתן לחשוב עליה, החל מאלבום שנה ראשונה לתינוקת ועד אלבום זהב. אפילו אלבומי חתונה היו לי בגודל הזה. הגודל עצמו אולי נשמע קטן כשאנחנו חושבים על זה בדו-מימד, אבל זו אשליה אופטית. אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד, בשונה מאלבום דיגיטלי, הוא עבה מ-א-ד. הגובה של האלבום עצמו כשהוא שוכב יכול להיות בפני עצמו כ-8 ס"מ אם לא יותר, והתוצאה הסופית מאד מרשימה ומכובדת. "קטן" זה בהחלט לא התיאור שהייתי נותנת לאלבום בגודל הזה.

באלבום בגודל של 20X20 אני מכניסה בין 40 ל-100 פריטי תוכן, שזה מבחינתי שם כולל לתמונות, ברכות, קטעי טקסט שונים וכו' (אתם הרי זוכרים שכל הכיף באלבום בעבודת יד הוא שאפשר לשלב באלבום הרבה יותר מתמונות). פחות מ-40 פריטים הופך את האלבום לדל מאד, ומעל 100 פריטים כבר הופכים את האלבום לכבד ומסכנים אותו בהיפרדות של הדבק כמו שתיארתי קודם.

האם הטווח הזה שבין 40 ל-100 באמת יכול להתאים לכל מטרה? חד משמעית, ואף כתבתי פעמים רבות בעבר בהחרבה על כך שתהליך מדויק של בחירת תמונות יכול להביא לכך שכמות בסדר הגודל שבין 40 ל-100 תתאים לכל מטרה שהיא.

אם עדיין לא השתכנעתם אתם מוזמנים לבקר בגלריית התמונות באתר, יש שם עשרות דוגמאות לאלבומים שהכנתי בגודל המושלם של 20X20 ויצאו מדויקים להפליא.