כמה זמן לוקח להכין אלבום?

מעת לעת אני מקבלת שיחת טלפון ממישהו שמתעניין בהזמנת אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד, רק שההתראה שניתנת היא מאד מאד קצרה. הוא צריך את האלבום ליום ההולדת של אישתו שיחול בשבוע הבא, או שהיא מבקשת אלבום פרידה לחברה טובה מהעבודה שעוזבת בעוד כמה ימים. לצערי הרב, וזה באמת לצערי, כל אני שומעת בקול שלהם כמה הם רצו וקיוו – ברוב המקרים אני נאלצת להשיב את פניהם ריקם ולומר שלא אוכל לעמוד בסד הזמנים הדוחק הזה.

זמן העבודה הרגיל שאני נותנת לאלבום תמונות מעוצב בעבודת יש הוא שלושה שבועות מרגע שכל התמונות הסופיות אצלי ואני יכולה לצאת לדרך באופן עצמאי עם הכנת האלבום. זה באמת טווח ביטחון מאד רחב, שיכול להכיל בתוכו גם תקופות עם עומס עבודה מאד גדול וגם תקופות שבהן גזרות אחרות דורשות את תשומת הלב שלי ושעות העבודה שלי מתקצרות (פעם הרפרנס שלי היה החופש הגדול, אבל היי, אחרי שנה עם הקורונה ושלושה סגרים נראה לי שכולנו חווינו את זה על בשרנו מספיק). מעבר לכך, שלושה שבועות זה טווח ביטחון מספיק רחב כדי שאוכל להתמודד עם תקלות בלתי צפויות אצל ספקים חיצוניים שאני תלויה בהם. אמנם חנות הצילום שמטפלת עבורי בהדפסת התמונות היא מקום מקסים ומקצועי לעילא ולעילא, אבל עדיין תקלות יכולות לקרות לכולם.

בדרך כלל זמן העבודה עצמו הוא קצר הרבה יותר, מה שמשאיר ללקוח ולי די זמן לתאם את מסירת האלבום בנחת, ולא להגיע בלחץ לדקה התשעים. אני יודעת איך זה מרגיש להתכונן ולהיות אחראית לאירוע משמח למישהו אחר, גם אם זה יום הולדת אינטימי עם בן/בת הזוג. במצבים כאלו הדבר האחרון שהלקוחה שלי צריכה זה להרגיש בלחץ עד הדקה התשעים עם המתנה המיוחדת והיקרה שהיא הזמינה. כאשר האלבום מגיע מבעוד מועד, מספיק זמן לפני התאריך עצמו, הלקוחה שלי רגועה, היא בטוחה, ואני יודעת שעשיתי את החלק שלי בלהקל עליה ולגרום לה לדעת שהתוכנית שלה לשמח אדם אחר מתקדמת בדיוק לפי התכנון.

היו לי גם אלבומים שהוכנו בהתראה מאד קצרה, של שבוע או פחות. על מנת שזה יקרה צריך להיות צירוף נסיבות מאד מאד מסוים, כמו שבוע יחסית פנוי בלוח העבודה שלי, מלאי חומרים מלא ופניות של הלקוח להיות מגויס לתהליך. הנקודה האחרונה מאד חשובה. במהלך העניינים הרגיל יכול להיות שתהליך בחירת התמונות לאלבום ייקח אפילו שבועיים, ובחירת הקונספט העיצובי של האלבום ייקח כמה ימים נוספים. כאשר ההזמנה היא לטווח המידי אני צריכה את הלקוח איתי במאה אחוז לכל אורך הדרך בזמינות מלאה. באלבומים שמוזמנים מעכשיו לעכשיו אני צריכה לקבל את התמונות לאלבום מראש, אין לנו פנאי לבזבז על פינג-פונג לבחירת התמונות.

מבחינת העבודה עצמה, ברוב המקרים גם ככה אני מתחילה אלבום ויושבת עליו ברצף של כמה שעות טובות. יש מומנטום שנבנה בעבודה, רעיונות שכבר עולים תוך כדי התנועה, היכרות עם התמונות שאני כבר יודעת בעל-פה וכו'. האמת שיש גם משהו כיפי באלבומי בזק כאלו שמגיעים אליי ועוזבים אותי במהירות. משהו מרענן כזה ושובר שגרה.

אני תמיד ממליצה ללקוחותיי להיערך מראש, אבל במצבים מסוימים גם אלבומים בהתראת זמן קצרצרה יכולים לעבוד. בכל מקרה שווה לבדוק.