הפרטים הטכניים של הכנת אלבום תמונות מעוצב – טקסטים

בפוסט הקודם שעלה כאן כתבתי על ההיבטים הטכניים של הכנת אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד, ושמתי דגש בעיקר על התמונות עצמן. ההיבטים הטכניים האלו אולי נשמעים כמו הצד הפחות זוהר של העבודה, הם אינם מלאים ברגש ומשמעות כמו עיצוב האלבום בפועל, אבל הם-הם הבסיס שעליו הכל נשען. אם תיאום העברת התכנים מהלקוח אליי לא יהיה מושלם ברמת הדיוק שלו – כל מטרת האלבום עשויה להתפספס. מכיוון שמדובר באלבום תמונות בעבודת יד ולא אלבום דיגיטלי – ברגע שתוכן מסוים הודבק לאלבום אין דרך חזרה, ומכאן החשיבות הגדולה של התיאום המוקדם.

אז התמונות כמובן שכבודן במקומן מונח, אך הן לא סוג התוכן היחיד שיכול להיכנס לאלבום תמונות מעוצב בעבודת יד. כל הקסם של אלבום תמונות מהסוג הזה טמון בגיוון של החומרים שניתן לשלב בו. בהרבה אלבומים הלקוח מעוניין לשלב טקסטים שונים בין התמונות. אלו יכולים להיות טקסטים של שירים. באלבום שוורד הכינה לביתה לכבוד בת המצווה שלה למשל, היא שילבה טקסטים של שירים שיש בהם תוכן שעוסק במשאלות של אם לביתה, והשילוב שלהם באלבום כל כך העצים את המשמעות של האלבום הזה, ונתן לו נופך ייחודי ואישי מאד.

בהרבה מקרים הטקסטים שמגיעים אליי הם ברכות, יהיו אלו ברכות לכבוד יום הולדת, לכבוד פרישה מהעבודה, או לכל אירוע אחר. ברכות הם טקסטים שמצריכים יותר תשומת לב מאשר שירים. כאשר מגוון המברכים גדול (ואיזה כיף שכך!) כל אחד כותב בסגנון אחר. זה אולי נראה יפה לעטר את הברכה כפי שהיא כשהכותב רואה רק את הברכה שלו, אבל כשהברכה היא חלק ממכלול רחב יותר של אלבום שכולו ברכות – אם כל ברכה תהיה מעוטרת בצורה אחרת זה ייראה מבולגנת וחסר טעם. חשוב בעיני לשמור על קוהרנטיות בעיצוב, שכל הברכות יהיו מעוצבות עם אותו גופן ובאותו סגנון.

הטקסטים צריכים להישלח אליי בפורמט WORD בלבד, ואני עושה להם את ההתאמות הנדרשות גם מבחינת הפרופורציות לעמודי האלבום עצמם. אבל זה לא רק ליצור האחדה בסוג הגופן והגודל שלו. הגהה לטקסטים עצמם אני לא עושה, איני עורכת לשונית ואין לי כוונה להפוך לאחת. יחד עם זאת, כן יש דברים מסוימים שכאשר אני שמה לב אליהם חשוב לי להביא זאת לידיעת לקוחותיי, למשל כאשר נשלחה אליי ברכה שאינה חתומה בשם המברך. אני אולי יודעת מי הוא כיוון שהטקסט נשלח אליי ביחד עם הכיתוב "וזו הברכה של משה", אבל משה שכח לחתום את שמו על הברכה עצמה.

אכן, שלב התיאומים הטכניים המקדים הוא עבודת נמלים קפדנית שצריך מאד לדקדק בה, ולעיתים היא מצריכה הרבה יותר זמן מאשר הכנת האלבום עצמו. ועדיין, היא מלאכה חשובה מעין כמוה, ואם היא לא תהיה מדויקת במלואה האלבום עצמו לא יהיה מדויק במלואו. אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד הוא פריט אישי, ייחודי ומלא משמעות, אי אפשר להקל ראש בשום שלב של תהליך העבודה עליו, גם לא בתיאומים הטכניים המקדימים.