הסיפור על העיצוב שנולד ממזרן יוגה

הרבה פעמים אני רואה ברחבי הרשת אלבומים מעוצבים בעבודת יד מוכנים מראש שרק חסר להדביק לתוכם את התמונות. הניירות המדוגמים כבר חתוכים באופן מושלם, מבחר נאה של טכניקות קיפולי נייר מגוון את דפי האלבום, והשימוש בקישוטונים המלווים את הניירות המדוגמים נעשה במדויק לפי בחירת היוצרת על גבי דפי הבסיס. אני חושבת שהאלבומים האלו הם עבודות יד מאד יפות, ואני לחלוטין מזדהה עם היוצרות המפיקות שעות רבות של הנאה מעצם היצירה עצמה.

אבל כשאני יוצאת מנקודת המבט של שיעור המלאכה ומנסה לחשוב מנקודת המבט של אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד ככזה, על כל המשמעות העמוקה שהוא טומן בחובו, העניינים כבר לא כל כך פשוטים. בהכנת אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד התמונות עצמן מקבלות את קדמת הבמה, ולפעמים – מה לעשות – המציאות לא מסתדרת באופן מדויק עם גודל הקישוטונים, ולפעמים כמות התמונות לאורך לא מתאימה למפל התמונות שהוא מושלם, הוא רק לרוחב.

הפרטים הטכניים האלו מחייבים סדר עבודה הפוך. במקום לאלץ את התמונות להתאים לניירות, הניירות צריכים להתאים את עצמם לתמונות. העיצוב צריך להיבנות סביב סידור התמונות והקונספט של האלבום.

אבל זה לא רק העניין הטכני של סידור וחיתוך התמונות. עיצוב האלבום בכללותו צריך להיעשות סביב התמונות ומתוך התבוננות בהן. העיצוב צריך לחגוג את התמונות, להיות התפאורה שלהן ולהעצים אותן, לא לעמוד בפני עצמו במנותק מהן. אם הכנו אלבום ריק, הדבקנו בו ניירות מדוגמים ועיצבנו אותו בצורה נפלאה, ועכשיו אנחנו נכניס בו כל מקבץ של תמונות שיביאו לנו – איפה אנחנו חוגגים את הייחודיות והמיוחדות של נמען האלבום? איפה אנחנו מדגישים את התחביבים האהובים עליו? את התכונות האופייניות לו?

אני לעולם לא אעצב אלבום, אפילו לא אציע ללקוחה שלי עיצוב לאלבום, לפני שראיתי את התמונות שלה. דוגמה מקסימה ומובהקת לכמה צורת העבודה הזו היא נכונה ומביאה לתוצאות המדויקות ביותר עבור הלקוחות שלי, נמצאת באלבום הזוגי המקסים שרינה הזמינה כמתנת חתונה לזוג המתאמנים שלה. כחושבים על תמונות זוגיות באלבום שהוא מתנת חתונה, אפשר בטעות לסבור שהעיצוב צריך להיות ורדרד ומתקתק, אולי עם גוונים של לבן-שחור וזהב כדי לתת איזו בעיטה קטנה של סטייל לתוך כל המתיקות הזו ולמתן אותה מעט.

אבל האלבום הזה? הוא היה הכל חוץ מוורוד ומתקתק. התמונות היו אמנם זוגיות, אבל הן היו תמונות של אימונים, תמונות של הזוג שרינה צילמה במהלך האימונים המשותפים שלהם בתקופה הארוכה שהיא מאמנת אותם. רוב האימונים ורוב התמונות צולמו במתחמי כושר שונים בהם הרצפה אפורה, התמונות מלאות גוונים אפורים ושחורים של משקולות ובכל התמונות מככבים שני מזרוני יוגה, אחד כחול ואחד כתום, שעליהם זוג הכוכבים שלנו התאמן.

הצבעים העזים האלו תפסו אותי בניגודיות שלהם לרקע האפור, והקווים האלכסונים שהם יצרו היו השראה מושלמת לעיצוב של האלבום. לא היה לי ספק שמתוך כך צריכים להיות מעוצבים גם הדפים של האלבום עצמו – אפור בטון חזק יהיה הרקע הדומיננטי, ובכל עמוד פסים של כחול וכתום שיתנו זריקת צבע וגיוון בעיצוב, ויתנו חיים לתמונות. עיצוב לא עמוס מידי, ולא מתחכם, אבל כזה שמשלים את התמונות ומתכתב איתן.

העיצוב הזה לא היה מתאים לאף אלבום אחר, ושום עיצוב אחר לא היה מחמיא לתמונות האלו יותר. זה בדיוק העניין בהכנת אלבום תמונות מעוצב בעבודת יד, היכולת להתאים במדויק את העיצוב לתמונות ולסיפור שאותו האלבום נועד לספר. לכל אחד מאיתנו יש סיפור מיוחד ששווה לספר. עיצוב אלבום תמונות בעבודת יד יעלה על נס את הסיפור שלכם ויחגוג אותו בדרך הייחודית והמדויקת עבורו.