אלבום תמונות מסבתא לנכדים

אחד הדברים שמשבר הקורונה הדגיש באופן מאד בולט הוא כמה חשובה החברה והקשר האישי לאנשים בגיל השלישי, לסבים ולסבתות של כולנו. סבים וסבתות נשארו לבד בבית, עם בני הזוג שלהם או לבד לגמרי, הזהירו אותם שהם אוכלוסייה בסיכון גבוה, חלקם לא ממש שוחים באמצעים טכנולוגיים כמו שיחות וידאו טלפוניות או במחשב.

הבדידות בגיל השלישי היא איומה, ויש לה השלכות הרסניות.

אחד הדברים שניסיתי לקדם בתקופה הזו היה היכולת של אלבומי תמונות לתת מענה לקושי הזה. בעת משבר שבה כל מה שיש לנו להיאחז בו הוא תמונות ווטסאפ שאנחנו מקבלים, וכל כך כמהים לחיבוק ולליטוף ולקשר אישי, דווקא בתקופה כזו העיסוק בתמונות יכול לתת נחמה.

הזמן הפנוי מצד אחד וכמויות התמונות מצד שני יכולים להשתלב לכדי עיסוק מרפא.

העיסוק בתמונות יכול עבור חלק אולי להעצים את הגעגוע, לשים מראה מול הפנים ולהדגיש דווקא את המרחק והבידוד. אבל יש כאלו, ואני ביניהם, שהעיסוק בתמונות נותן להם מזור, זה מאפשר מעט אסקפיזם מהמציאות הקשה ומזכיר רגעים מתוקים שחווינו ביחד, ומאפשר הוקרה והודיה על הרגעים האלו.

בתקופה הזו ניסיתי לפנות כמה שיותר לסבתות וסבים, להציע להם את האופציה להעסיק את עצמם במיון ובחירת תמונות. הכנת אלבום תמונות שיישאר אצל סבא וסבתא ויאפשר להם להתבונן בתמונות ולהרגיש קרובים גם ללא מסך, בדרך של אלבום תמונות אמיתי כפי שהם מכירים וזוכרים מילדותם שלהם; או אלבום תמונות במתנה לנכדים, שזו דרך נפלאה להפתיע את הנכדים ולתת להם מתנה משמעותית, אישית ומרגשת לכבוד פסח, או יום הולדת שמתקרב.

זה נותן משמעות לזמן, זה מפיג את הבדידות, וזה מציב לסבא וסבתא מול העיניים כמה הם אהובים על ידי בני המשפחה שלהם, כמה הם חשובים בחיים שלהם, כמה קרבה ואהבה יש להם בחיים וגם אם אי אפשר להרגיש אותה באופן מוחשי של מגע אפשר ועוד איך להרגיש אותה באמצעות התמונות. התמונות האלו הן שיקוף של החיים שלנו, וברגעים של משבר הן דבר מעולה להיאחז בו כדי להיזכר בחצי הכוס המלאה.