אלבום שנה ראשונה או אלבום לגיל עשר?

יפה פנתה אליי להזמין אלבום עבור בתה, שי. "הילדה כבר עוד מעט תחגוג עשר" היא אמרה לי "ועדיין אין לה ולו אלבום אחד". ההתלבטות של יפה הייתה האם להכין לשי כמה אלבומים או אלבום אחד לכל עשר השנים הראשונות. זו התלבטות מובנת מאד. אנחנו מצלמים במהלך חיינו המון המון תמונות, והן מצטברות לכדי מאות ואלפי קבצים בטלפון הנייד או במחשב, ובבואנו להכין אלבום הכמות הזו עלולה לתעתע.

בשלוש השנים שבהן אני מנהלת את העסק הזה של הכנת אלבומי תמונות מעוצבים בעבודת יד, הכנתי מאות אלבומים. עם הזמן למדתי להתמקד במידות והיקפים מסוימים שעובדים טוב יותר מאחרים. האלבום הטוב ביותר, בעיני כמובן, הוא אלבום בגודל 20X20 הכולל 70 תמונות. 70 תמונות מאפשרות להכין עיצוב מרווח מצד אחד, ובמקומות שצריך אפשר לתת עמוד שלם לתמונה אחת חשובה; ומצד שני הכמות היא בהחלט מכובדת וניתן לייצג בה חיים שלמים. היו לי המון אלבומי זהב לכבוד יום הולדת 70, 75 ואפילו 80 שהוכנו בגודל הזה והם יצאו נפלאים ומלאים. לא הורגש שחסר בהם דבר.

זו הייתה גם ההמלצה שלי ליפה. אלבום עם סדר גודל של 70 תמונות, מהלידה ועד גיל עשר, הוא יעשה את העבודה בצורה מיטבית וישאיר טעם של עוד לאלבומים הבאים. יפה הייתה מעט סקפטית, והרגשתי שזה לא יושב עד הסוף עם החזון שהיה לה. אלבום תמונות הוא פריט כל כך אישי, והיכולת לעצב אלבום תמונות בעבודת יד ולתפור אותו במדויק למידותיה של הלקוחה, העקרונות האלו העומדים בבסיס העסק שלי הובילו אותי לסטות מעט מההמלצה הרגילה שלי.

הסברתי ליפה שהאלבום יהיה בדיוק כפי שהיא תרצה שהוא יהיה. הכי חשוב שהיא תרגיש בנוח עם התהליך וכמובן שעם התוצאה. בניגוד להכנת אלבום תמונות דיגיטלי באמצעות תוכנות מחשב כאלו ואחרות, שם יש הגדרה מראש של מכסת עמודים או גודל מסוים, כאשר אני מעצבת אלבום תמונות בעבודת יד מלאה יש לי את הגמישות להתאים את עצמי ללקוחה, ולא להיפך.

ואכן, יפה בחרה להכין כמה אלבומים, ובחרה לאלבום השנה הראשונה אלבום גדול שיכלול מעל 110 תמונות. זה מה שהרגיש לה נכון, וכך עשינו. אלבום התמונות שלנו, בטח כזה שאנחנו מכינים על מנת לנצור את רגעי הילדות הקסומים והנדירים של הילדים שלנו, צריך להיות מותאם ומדויק עבורנו. עיצוב אלבום כזה בעבודת יד הוא-הוא הדרך להגשים זאת.