אלבום כיסים

זוכרים את אלבומי הכיסים של פעם? מדובר כמובן באלבומי תמונות עם כריכה קשיחה כאשר בפנים יש בכל עמוד יש כיסי ניילון שקופים שניתן להכניס בתוך כל אחד מהם תמונה בגודל 10X15, ובשל המגבלות הטכניות זה תמיד יהיה שלוש תמונות לרוחב. עם הזמן העיצוב מעט השתכלל וכלל גם עמודים בודדים שבהם ניתן היה להכניס שתי תמונות לאורך. המתמטיקה היא די פשוטה, עם האורך של העמוד הוא 30 ס"מ אז ניתן להכניס אליו שלוש תמונות לרוחב או שתיים לרוחב. בחלק מהאלבומים ליד כל תמונה היו מודפסות כמה שורות כדי שיהיה מקום לכתוב מעט על התמונה.

אלבומי כיסים. היתרון באלבומי כיסים הוא שהתמונה אינה מודבקת כפי שקורה באלבומים מגנטיים, אלו עם הנייר השקוף שמשאיר את התמונה מקובעת על גבי נייר דביק. באלבום כיסים ניתן להוציא את התמונה, אולי להכניס כמה תמונות לאותו כיס אם במקרה יש כמה תמונות עודפות או תמונות ששייכות לאותו אירוע.

הגמישות הזו היא אלמנט מאד נכון וחשוב באלבומי תמונות, היא הופכת את אלבום התמונות למודולרי וגם משהו שחי ומתחדש ביחד איתנו. אפשר להוציא תמונה כדי שהילד יקח ליום המשפחה בגן ואז להחזיר; אפשר לעיין באלבום ביחד ולהוציא תמונה כדי לבחון אותה מקרוב יותר וכו'.

יחד עם זאת, העיצוב הכולל של אותם אלבומי כיסים היה בעיקר עם דגש פרקטי על הקלות שבייצור האלבומים, ולא הייתה לו התאמה מלאה לצורך שאותו אלבומי תמונות באים למלא. במובן מסוים זה אך טבעי כאשר מדובר בהכנת אלבומי תמונות ריקים. עד היום אני רוצה מעצבות רבות ברשת מתפארות באלבומי תמונות שהן יצרו בעבודת יד, ובעוד שאין חולק שמדובר ביצירות ברמת גימור מאד גבוהה ואסתטיקה משובחת, אלבומי תמונות הם לא. אני כבר שנים מנסה לקדם את הדעה שלא ניתן להכין אלבום תמונות לפני שיש לפנינו את, ובכן, התמונות. תמונות שאנחנו מצלמים לא הולכות לפי הנוחות של היוצרת או הכיוון שיהיה הכי כלכלי ליצרן האלבומים.

אלבום תמונות בעבודת יד שמכוון להדגיש את התמונות נעשה רק אחרי שיש את התמונות, ולא מוכן כאיזו תבנית ריקה שרק צריך להדביק עליה את התמונות. זה פשוט לא עובד ככה במציאות. כולנו מכירים את הרגע הזה שמביטים באלבום כיסים של פעם ואז צריכים לסובב אותו בתשעים מעלות רק כי הייתה תמונה לאורך אבל המקום כוון לתמונה לרוחב.

באלבומים שלי זה לא קורה. זה לא יכול לקרות. כאשר האלבום נבנה מאפס לפי הזמנה וכאשר כל התמונות מונחות לפניי אין סיכוי שזה יקרה.

הרעיון והגמישות שעמדו בבסיס אלבומי הכיסים הנוסטלגיים, אלו "של פעם", צריכים להשתדרג לשנת 2020 ולרעיון שלכל אחד מאיתנו מגיע אלבום מעוצב בעבודת יד בהתאמה אישית מלאה, תוך כבוד ודגש לתמונות ולמשמעות שלהן עבורנו.