אלבום בת המצווה של עלמה

אמא של עלמה ואני מעולם לא נפגשנו, ויחד עם זאת אני מרגישה כאילו אני מכירה אותה כבר שנים.

זה התחיל כשהיא ראתה אלבום שהכנתי כמתנת יום הולדת שהזמין לקוח עבור אשתו. היא ראתה אצלם את האלבום והתלהבה, והחליטה להזמין אלבום כזה כמתנת פרידה מחברים טובים שעזבו את היישוב ועברו דירה. התקציב של האלבום ההוא היה מוגבל ויחד הצלחנו למצוא תמהיל תמונות מושלם שישקף את חוויית החברות והקשר העמוק שנוצר ולא יחרוג ממסגרת התקציב שהיא תכננה להקדיש לנושא.

האלבום ההוא יצא משגע, צבעוני ושמח, כזה שמשקף חברות שהתחילה דרך הבנות שלמדו יחד וצמחה לקשר עמוק ואמיתי בין האמהות והמשפחות כולן.

כמה חודשים לאחר מכן חזרה אליי מיטל וביקשה להזמין אלבום לכבוד בת המצווה של בתה, עלמה. בעיצומו של הגל השני של הקורונה, בין בידוד מכאן לחופש גדול משם, נרתמנו שתינו לפרויקט המיוחד הזה.

במבצע חשאי שלא היה מבייש סוכנות ביון לאומית היא ארגנה את כל בני המשפחה הקרובים והרחוקים לכתוב ברכות לעלמה, ודאגה לשלוח לי תמונות מכל תקופה מייצגת בחיים. תמונות מהתקופה שגרו בארצות הברית, גם מכתבים מהגננות; תמונות מטיולים ברחבי העולם; תמונות משפחתיות ותמונות מייצגות של עלמה.

הברכות נשזרו בינות התמונות והאלבום עוצב ברוח המעבר הזה שבין ילדות לנערות. אלבום שמח וצבעוני מצד אחד, אבל עם אלמנטים קישוטיים בוגרים ופחות "מתקתקים" מצד שני. משהו שהוא באמת הולם לילדה בת 12.

האלבום כלל מספר גבוה של כתשעים תמונות, מה שחייב אותי להקטין את הגודל של התמונות ולפתח אותן בגודל של 9X13 במקום 10X15. אלבומים מעוצבים בעבודת יד הם כבדים יותר מאלבומי תמונות דיגיטליים שטוחים. באלבומים מעוצבים בעבודת יד כל האלמנטים הקישוטיים תופסים הרבה נפח וכל תמונה מודבקת על מאטינג, יש ניירות מעוצבים על גבי דפי הבסיס של האלבום, שלא לדבר על סרטים ועמודים שנפתחים – וכל הטוב הזה ביחד יוצר אלבום עם נפח מאד עשיר ומשקל לא מבוטל. על כן, כדי לא להעמיס על האלבום אבל עדיין בלי להיפרד מאף תמונה, החלטנו במשותף להקטין את הגודל של התמונות.

אלבום בת המצווה של עלמה יצא משגע, מתנה כל כך אישית וייחודית, ובדיוק כמו עלמה – יש רק אחד כזה בכל העולם.