אלבום בר המצווה-קורונה של עילי

יש משהו בבר-מצווה שהופך את דווקא את האירוע הזה, מכל האירועים והשמחות בחיים היהודיים, למיוחד ובעל הילה של קדושה. ההתעטפות בטלית, הקריאה בתורה, הסמליות שבכניסת הנער לעולם הבגרות על כל המשתמע מכך.

העיצוב של אלבומי בר מצווה הוא תמיד מאתגר, ומצריך דיוק מיוחד בין עיצוב האלבום שיתאים לנער, קליל ובבחירת צבעים שתדבר אליו. הוא כבר לא ילד, ועומס האלמנטים הקישוטיים שמאפיין אלבומי ילדים כבר לא יתאים כאן. מצד שני, הוא עדיין רק בן 13, אז חייבים לתת ביטוי גם לזה. במקביל, העיצוב צריך גם לשקף את האירוע, שהוא כאמור בעל הילה מיוחדת.

בר המצווה של עילי התקיים בעיצומו של משבר הקורונה. אני יכולה רק לדמיין מה עובר בראשו ובליבו של נער שבמשך השנה כבר הלך לבר מצוות של רבים מחבריו, שהתאמן על הקריאה ולמד במשך שבועות רבים, שחיכה וציפה וקיווה שאולי יקלו בהגבלות התנועה והוא יוכל לחגוג, או לפחות להזמין את החברים הקרובים לחגוג איתו.

אבל לא כך היה. תמונות בר המצווה של עילי סיפרו סיפור אחר. תמונות של הקשת בענן מעל קיבוץ שדה אליהו שבעמק המעיינות ודשא ירוק ובו כמה כסאות בודדים, במרחק של מעל שני מטר אחד מהשני; נער מקריא מספר התורה ומולו מיקרופון ומסך מחשב, כדי לשדר את העלייה לתורה ב"זום" לאורחים שלא יכלו להגיע אבל כן רצו להשתתף.

על אף הפער בין התכנון למציאות זה לא היה אירוע עצוב, זה היה אירוע משפחתי ושמח, עם עוגה מדהימה ובגדים חגיגיים. אלבום בר המצווה של עילי נולד מאותה שמחה. כאוהד מכבי ת"א בכדורסל, רקמתי לו בחלק מהעמודים מסגרת בצבעי כחול וצהוב ובחרתי בקפידה דפים מדוגמים בגווי תכלת וצהוב-חול. הדוגמאות על גבי הדפים היו בוגרות, מכבדות, עדינות. האיזון שבין הילדות לבגרות.

בחלק הפנימי של האלבום סידרתי את כל תמונות העלייה לתורה בסדרה של עמודים נפתחים, על מנת להדגיש ולהעצים את הרגע הזה שהוא-הוא לב האירוע. השתמשתי בטכניקות שונות של קיפולי נייר, ולבסוף יצא אלבום בר מצווה מרגש ואישי, יחיד במינו, בדיוק כמו עילי.