אלבום בעותקים

האלבומים שלי הם בהגדרה פריטים ייחודיים, one of a kind. אני לא משחזרת את אותו עיצוב פעמיים, והאמת היא שגם לו רציתי לעשות זאת זה פשוט לעולם לא יקרה משום שכל סיפור בכל אלבום הוא שונה. החל מכמות התמונות והפריטים שנכנסים לאלבום וכלה באופי המיוחד ובטעם האישי שיש לכל לקוח ולקוחה. גם כאשר מדובר באלבום שנה ראשונה לתינוק, שזה נניח הכי בסיכון ליפול לקטגוריה של שטאנץ קבוע – גם כאן אין ולא יהיו אצלי שני אלבומים זהים. כל תינוק הוא אחר, ואי אפשר פשוט להכניס את כולם לאיזו תבנית שהכנתי מראש. לא אצלי לפחות.

אבל באוגוסט 2020 קיבלתי טלפון שדרש ממני לאתגר את הנחת היסוד הזאת. רוני, סבתא גאה ל-14 נכדים ואישה שאוהבת מאד לבשל ולאפות, שדרך המטבח מתחברת לאמה ז"ל, ביקשה ממני להכין ספר מתכונים משפחתי שהוא למעשה אלבום שיגלם את הסיפור המשפחתי שלה. היא כתבה קטעים מרגשים על בית אמה, על הוריה ועל זכרונות הילדות שלה ששזורים כולם בטעמים של בית. היא מצאה את ספר המתכונים המקורי של אמה ומתוכו צילמנו עמודים נבחרים והצבנו אותם באלבום לצד המתכונים המעודכנים יותר של רוני (עדכונים שכללו הוצאה מהמתכונים של המרגרינה למשל).

העניין הוא, שרוני ראתה בכך פרויקט הנצחה בעל משמעות רבה עבורה ועבור משפחתה, וככזה היא ביקשה אותו – החזיקו חזק – בשמונה עותקים. אני מודה שהלסת שלי מעט נשמטה כשלראשונה התחלתי לגלגל בראש את המשמעות של הבקשה הזו.

אני מכינה כל אלבום בעבודת יד מלאה. זה אומר שאני יושבת ליד שולחן העבודה שלי, גוזרת, חותכת, מעצבת ומדביקה בעצמי בשתי ידיי. אני לא בית דפוס שבו מעצבים אלבום דיגיטלי ובמחשב אפשר לכוון שההדפסה תהיה לפי כמות של שמונה במקום אחד. אצלי שמונה אלבומים זה אומר – שמונה אלבומים, לשבת ולהכין שמונה פעמים את אותו אלבום.

הסברתי לרוני את המשמעויות של הדבר, בעיקר מבחינת משך התהליך, וגם התמלאתי הערכה כלפיה והבנתי עד כמה עמוקה המשמעות שהיא רואה בפרויקט הזה עבורה ועבור בני משפחתה. ואחרי כל זה יצאתי לדרך בפעם הראשונה עם הכנת אלבום מעוצב בעבודת יד בעותקים.